Domyślnie WordPress nie pozwala przyporządkować zdjęć do kategorii ani folderów. Wszystkie media lądują w jednym folderze. Jeśli dodamy ich naprawdę sporo – automatycznie robi się bałagan. Szczerze mówiąc dziwi mnie, że tak prosta funkcja, jak przypisanie zdjęcia do odpowiedniej kategorii, wciąż nie została wprowadzona w tym CMSie.

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie nowych folderów, do których mogę wrzucać zdjęcia. Uważam, że jest to najwygodniejszy sposób na skuteczną organizację biblioteki mediów. Idealnym rozwiązaniem okazała się darmowa wtyczka FileBird, która pozwala na budowanie drzewek folderów. Wszystko jest przejrzyste i łato dostępne.

Foldery w bibliotece mediów WordPressa – jak je tworzyć?

01Po zainstalowaniu dodatku wystarczy przejść do swojej biblioteki mediów. Po lewej stronie zobaczysz nową opcję Folders.

02Tworzenie nowego folderu jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć przycisk New Folder.

03 Możesz przenieść swoje zdjęcia do wybranego folderu poprzez opcję drag and drop (chwyć i upuść). Każde zdjęcie może zostać przeniesione także poprzez przypisanie mu odpowiedniego folderu. W tym celu kliknij “Edytuj więcej informacji” wybranego zdjęcia. W sekcji “Edytuj medium” również znajduje się opcja Folders.

04Jeśli chcesz wgrać nowe zdjęcie do wybranego folderu, po prostu wybierz opcję “Dodaj nowe”. Zdjęcie zostanie dodane do wybranego folderu.

Foldery w bibliotece mediów WordPressa – podsumowanie:

Wtyczka FileBirds wprowadza niewielką opcję, która pozwala zapanować nad biblioteką mediów WordPressa. Działa bez zarzutu, jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Zakładka folderów jest widoczna w Bibliotece mediów, może zostać zmniejszona lub zminimalizowana. Polecam zainstalowanie tego dodatku, możliwie jak najwcześniej dzięki czemu unikniemy bałaganu i dodatkowej pracy z porządkowaniem.