Nowy edytor WordPressa – Gutenberg w końcu jest dostępny. To zupełnie nowe podejście do tworzenia wpisów oraz stron. Co nowego wnosi Gutenberg? Przede wszystkim, możemy swobodnie budować content, używając bloków. Bez problemu stworzymy nagłówki, akapity tekstów, przyciski, galerię zdjęć czy osadzimy multimedia bądź Widgety. Wszystko jest w zasięgu ręki.

Gutenberg zdecydowanie przypomina wiele dostępnych już tego typu rozwiązań, takich jak na przykład Visual Composer czy Elementor. Co ważne, wcale nie musimy korzystać z nowego edytora, możemy go wyłączyć w zakładce Wtyczki.

 

Gutenberg: nowy edytor WordPressa – co warto wiedzieć?

01Możesz, ale nie musisz instalować Gutenberga. WordPress na głównej stronie Kokpitu sam podpowiada, że jest taka możliwość. Zanim się zdecydujesz, możesz sprawdzić możliwości nowego edytora tutaj.

02Po instalacji nowego edytora WP przekieruje Cię do przykładowego wpisu-szkicu (Welcome to the Gutenberg Editor), który w pełni pokazuje możliwości Gutenberga.

03Strony i wpisy tworzymy przy pomocy bloków, podzielonych na 6 sekcji: Most Used, Common Blocks, Formating, Layout Elements, Widgets, Embends.

04Gutenberg to edytor drag and drop, choć na ten moment działa to dość opornie. Zdecydowanie łatwiej jest przemieszczać bloki przy pomocy strzałek.

05Każdy blok może być spersonalizowany, edytowany jako HTML, powielony oraz zapisany do ulubionych.

06Edytor liczy ilość słów, nagłówków, akapitów oraz bloków we wpisie/ na stronie. Pokazuje także strukturę nagłówków.

07W każdej chwili możesz przełączyć się na edytor tekstowy. Wystarczy użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Alt + M.

08Niektóre funkcje są trochę bardziej ubogie niż w starym edytorze, na przykład funkcja podlinkowania tekstu. W tym momencie możemy jedynie wkleić docelowy adres URL, nie ma możliwości wyszukania i dodania odnośnika do już opublikowanych treści.

09Funkcje publikacji, kategorii, tagów, obrazka wyróżniającego są takie same jak w starszej wersji edytora. Bezpośrednik odnośnik strony jest “ukryty”, aby go edytować należy kliknąć tytuł wpisu.

10W każdej chwili możesz wyłączyć i odinstalować Gutenberga. Wystarczy odnaleźć go w zakładce Wtyczki i kliknąć Wyłącz.

 

Zobacz krótkie video jak wygląda nowy edytor WordPressa Gutenberg:

 

 

Nowy edytor WordPressa Gutenberg – podsumowanie:

Moim zdaniem nowy edytor WP jest prosty i intuicyjny. Zapewne znajdzie swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ja raczej wciąż będę używać w WordPressie edytora tekstowego, który jest dla mnie najwygodniejszy. Niemniej jednak zrobił na mnie bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Developerzy chcą wprowadzić budowanie układów kolumnowych, które obecnie jest w formie beta – możemy stworzyć tylko 2 kolumny z blokami.