Zdjęcia to ważny element każdej strony internetowej. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą znacząco wydłużyć czas jej ładowania. Jeśli nie chcesz, aby zdjęcia nadmiernie obciążały stronę pamiętaj o optymalizacji.

Co to jest optymalizacja zdjęcia i jak to zrobić? Optymalizacja to nic innego jak zmniejszenie rozmiaru zdjęcia bez utraty widocznej jakości. Istnieje wiele darmowych narzędzi online do optymalizacji zdjęć. Moje ulubione to Optimizilla. Jest bardzo proste i szybkie w użyciu.

Jak optymalizować zdjęcia?

01Wejdź na stronę Optimizilla i dodaj zdjęcia z dysku.

02Przejdź do opcji Quality – tutaj możesz ustawić jakość zdjęcia. Następnie sprawdź porównanie oryginału i zdjęcia po optymalizacji.

03Możesz wgrać wiele zdjęć i pobrać je wszystkie w formie paczki lub zgrać pojedynczo klikając download.

Zobacz video tutorial:

Optymalizacja zdjęć – podsumowanie:

Jeśli wrzucasz dużo zdjęć na swoją stronę internetową, powinieneś na stałe zaprzyjaźnić się z narzędziem typu Optimizilla. Jest to bardzo ważne dla SEO witryny. Google już od dawna podpowiada, że optymalizacja zdjęć jest kluczowa w procesie szybkiego ładowania strony.
O czym jeszcze warto pamiętać? Nigdy nie wrzucaj wielkich “ciężkich” zdjęć na swoją stronę. Zawsze wypełniaj atrybut alt do każdego zdjęcia. Dowiedź się jakie wymiary zdjęć w pixelach powinny znajdować się na stronie i przycinaj je do tych wymiarów, a następnie optymalizuj.