Jeśli zastanawiasz się czego potrzebujesz, aby stworzyć stronę internetową na WordPressie to dobrze trafiłeś. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Budowanie strony z WordPressem jest naprawdę łatwe i przyjemne. WordPress to przyjazny CMS, który z powodzeniem może być obsługiwany przez każdego. Czy sam WordPress wystarczy? Niestety nie. Potrzebujesz jeszcze domeny, hostingu i świetnego motywu.

Oczywiście możesz wybrać rozwiązanie typu WordPress.com, czyli platformy blogowej, ale musisz liczyć się z tym, że w nazwie domeny będzie widnieć wordpress.com oraz będziesz pozbawiony możliwości instalowania własnych wtyczek i motywów. To znacznie ogranicza rozwój strony, dlatego nie polecam tego rozwiązania. Zainstalowanie WordPressa na własnym serwerze, pod własną domeną daje większe możliwości oraz niezależność. No dobrze, ale zacznijmy od początku. Aby postawić własną stronę internetową, musisz mieć 4 niezbędne elementy, o których Ci dzisiaj więcej opowiem.

4 rzeczy, których potrzebujesz, aby stworzyć własną stronę internetową

01 Domena Twoja strona musi mieć indywidualny adres url, pod którym będzie dostępna. Wbrew pozorom wybór domeny może okazać się trudny. Żyjemy w dobie Internetu, a co za tym idzie dużo domen jest już pozajmowanych. Jeśli jakaś nazwa chodzi Ci po głowie, to polecam szybko sprawdzić, czy jest wciąż dostępna. Wystarczy skorzystać z dowolnej wyszukiwarki domen. Niestety może się okazać, że nazwa która Ci się podoba jest już zajęta. Co w takiej sytuacji? Cóż musisz wykazać się kreatywnością i wybrać coś innego. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które Ci w tym pomogą, np. Naminum, Panabee czy NameMesh. Dwie ostatnie podpowiadają czy dla danej nazwy istnieją wolne domeny.

Aby stać się właścicielem domeny, nie musisz mieć swojej firmy, domenę może kupić każdy jako osoba prywatna. To bardzo proste: wybierasz nazwę domeny, opłacasz i to wszystko! Masz swoją domenę.

Ile kosztuje domena? Cena za pierwszy rok jest zazwyczaj bardzo niska, może wynosić zaledwie kilka złotych. Pamiętaj jednak, żeby koniecznie sprawdzić cenę jej odnowienia. Pierwszy rok jest promocyjny, ale w kolejnych latach będziesz musiał płacić pełną cenę, która zazwyczaj wynosi około 100 zł.

02Hosting Żeby stworzyć stronę musisz mieć serwer, na którym będziesz ją przechowywać. Na polskim rynku istnieje wiele firm dostarczających usługi hostingowe – płatnie i bezpłatnie. Darmowe hostingi to tylko pozornie dobre rozwiązanie, ponieważ bywają zawodne. Dlatego naprawdę warto rozejrzeć się za dobrym hostingodawcą. Podczas wyboru hotingodawcy warto zwrócić uwagę na to czy obsługa sprawnie odpowiada na wiadomości mailowe. Podczas tworzenia i prowadzenia własnej strony niejednokrotnie może zdarzyć się, że będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy ze strony hostingodawcy.

03CMS czyli System Zarządzania Treścią, który pozwoli Ci administrować stroną, dodawać nowe treści, aktualizować ją oraz rozbudowywać. Obecnie najpopularniejszym, darmowym CMSem na Świecie jest WordPress. Szacuje się, że aż 30% stron internetowych jest zbudowanych na WordPressie. Skąd taka popularność? WordPress jest darmowy, prosty i intuicyjny. Może używać go każdy, również osoby, które nie znają języków programowania. Został stworzony z myślą o blogach, ale obecnie to dużo potężniejsze narzędzie. Dzięki ogromnej ilości wtyczek z WordPressem jesteśmy w stanie zbudować właściwie każdy rodzaj strony internetowej – bloga, stronę firmową, forum, sklep internetowy czy serwis informacyjny. Polecam przyjrzeć się jego możliwościom, to świetny CMS – zwłaszcza na start.

04Motyw, który odpowiada za wygląd graficzny strony. Do wyboru mamy motywy płatne oraz darmowe. Zdecydowanie polecam motywy płatne. Ich podstawową zaletą jest Support czyli wsparcie techniczne ze strony twórców motywu. Pamiętaj, że każdy motyw może być modyfikowany przy pomocy kodu CSS. Opłata za motyw zazwyczaj jest jednorazowa. Warto wybrać motyw z dożywotnią gwarancją aktualizacji oraz sprawnie działającym Supportem.

Podsumowanie:

W celu zbudowania strony internetowej musisz wybrać: domenę, hosting, CMS oraz motyw. Te 4 elementy pozwolą Ci na postawienie własnej, niezależnej strony www, ale pamiętaj, że to nie koniec pracy. Każdą stronę internetową trzeba zabezpieczyć przed włamaniem oraz zadbać o jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Jeśli wybierzesz WordPressa to znajdziesz całe mnóstwo wtyczek (darmowych i płatnych), które Ci w tym pomogą.